Kosz zlewowy - jakie jest jego zastosowanie?

Kosz zlewowy to rozwiązanie stosowane w przypadku dachów z atttyką, z których chcemy skutecznie zebrać wodę. Szczególnie widoczne jest to w czasie mocnych opadów deszczu. Instalacja kosza zlewowego pozwala na usunięcie nadmiaru wody i przelanie jej do rur spustowych, np. do zbiornika na deszczówkę.


Do czego służy kosz zlewowy?

Kosz zlewowy jest niewielkim pojemnikiem z blachy, który przechwytuje wodę z dachu. Gdzie montowany jest kosz zlewowy? Na każdym dachu gdzie zastosowany jest murek tzw. attyka. Zbierająca się woda wpada do metalowego pojemnika, a następnie spływa podłączoną od spodu rurą spustową do zbiornika na deszczówkę.


Rodzaje koszy zlewowych

Kosz zlewowy pasuje do typowych systemów rynnowych. Kosz zlewowy może stanowić doskonały element dekoracyjny.


Ceny koszy zlewowych

Montaż koszy zlewowych jest w wielu miejscach konieczny ze względu na konstrukcje dachu. Cena takiego rozwiązania jest jednak zależna od wielu aspektów i waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W zależności od powierzchni połaci dachowej, potrzebny jest konkretny rozmiar kosza zlewowego. Wymiary także mają znaczenie pod kątem ceny. Choć najczęściej kupuje się w zestawie kosz zlewowy, dedykowany do rury spustowej. Przy typowych systemach rynnowych stosuje się także kosz zlewowy z PVC. Cena takiego modelu będzie niższa niż metalowego.


Jak instalować kosz zlewowy?

Montaż kosza zlewowego wymaga najczęściej wykonania otworu w attyce na odpowiedniej wysokości, tak aby skutecznie odprowadzał wodę deszczową. Kosz zlewowy ocynkowany nie posiada elementów montażowych. Dlatego też kupując kosz zlewowy, mocowanie trzeba kupić w zestawie lub osobno dokupić w sklepie. Wykonywanie otworów w balkonach może wyglądać nietypowo. Dlatego wiele koszy zlewowych produkowanych jest w ładnej, estetycznej formie, dzięki czemu stanowi doskonałą ozdobę domu. W takim wypadku ważny jest nie tylko zakup estetycznego kosza zlewowego. Montaż powinien być dokonany przez doświadczonego montera, aby całość wyglądała w pełni estetycznie. Choć przykręcenie elementu do ściany oraz podłączenie go do rury spustowej wydaje się łatwym zadaniem, warto zlecić je fachowcowi. Inaczej wlot do kosza może wyjść za wysoko lub za nisko w stosunku do poziomu dachu, co wpłynie na funkcjonalność rozwiązania.

Zalety kosza zlewowego

Zakup kosza zlewowego związany jest z jego niewątpliwymi zaletami: 

  • kosz zlewowy stanowi często doskonałą ozdobę domu, dzięki estetycznemu wykonaniu oraz wytłaczanych ozdobach,
  •  konstrukcja kosza zlewowego pozwala odprowadzać wodę z zamkniętych powierzchni, co zapobiega przeciążaniu dachów,


Warto zwrócić uwagę na parametry oraz model kosza zlewowego. Oznaczenie naniesione na jego ściance wskazuje często nominalne wymiary wlotu i wylotu oraz zalecane zastosowanie.


Czy warto montować kosz zlewowy w swoim domu?

Kosz zlewowy narożny lub ścienny jest często koniecznym elementem systemu rynnowego w domu. Dlatego też możesz zakupić gotowe rozwiązanie lub zlecić jego wykonanie dekarzowi.